Jak doma vyrobit mozaiku ze střepů – část 1.

Určitě si doma nebudete schovávat různé střepy z talířů, hrnků nebo dlaždic. Ale to je chyba, protože i takové zbytky keramiky se dají využít. Jedna z možností jak tento materiál zužitkovat je mozaika. Tedy pokud máte nápad. Nápad? Můžete se pokusit o ztvárnění vlastní představy, nebo si třeba vybrat motiv na látce, na nějakém užitkovém předmětu nebo například z knihy.

Jako my, inspirací je fotografie z knihy Mozaiky Viv Fosterové z nakladatelství Slovart. Není to opravdu nic těžkého, pokud se spokojíte s materiálem, který máte doma, nebo je lehce dostupný v blízkém hobby marketu. Dalšími předpoklady pro výrobu mozaiky jsou ruce. Nesmějí se vám rozklepat a co je velmi důležité – mějte trpělivost.

Materiál a nářadí potřebné k výrobě mozaiky

Střepy nejdříve pečlivě roztřídíme podle barev na hromádky. Pokud jich není dost, můžeme si i nějaké přidělat. Stačí k tomu kladivo, starý ručník a pevná podložka. Ta je potřebná, abychom si neudělali zbytečné vrypy do stolu či podlahy. Do ručníku zabalíme jednu či dvě dlaždice, položíme na podložku a pak stačí jen pár dobře usměrněných ran kladivem. A máme další materiál potřebný k práci.

Kresba návrhu na dlaždici
Kresba návrhu na dlaždici

Jaké nářadí budeme potřebovat k výrobě mozaiky?

Kleště – štípací, ty pro začátek, pokud by nás ale zápal pro mozaiky neopustil, je dobré pořídit si kleště na štípání mozaiky – speciální. O jejich výhodách se ještě zmíníme. Potom je dobrá řezačka na sklo, hodí se i pro obkladačky. Pravítko, ale mělo by být alespoň dva až tři milimetry vysoké, aby se podle něho dobře řezalo. Pak bude potřeba pinzeta, na menší kousky mozaiky, nůž, stěrky, hadřík. To jsou výrobní prostředky.

Materiál:

 • úlomky z dlaždic či keramiky
 • lepidlo na keramiku, např. Pattex Super Fix
 • spárovací hmota, třeba Knauf
 • podklad, na který mozaiku budeme lepit
 • podložka pod hotovou mozaiku k zavěšení
 • spojovací materiál k zavěšení mozaiky

Poklad pro mozaiku z keramických střepů

Někdo mozaiku může pokládat – lepit na dřevo, prkno či lepenku. Nebo použít desku OSB. Někdo si zvolí keramickou podložku, dlaždici. Vše má své pro i proti. Dřevo je lehčí, lépe se s ním pracuje, ale pokud by mozaika měla být umístěna venku, mohlo by dojít k jeho zkroucení. Pokud použijete jako základ pod mozaiku dlaždici, je mozaika limitována jejím rozměrem, ale bude na pevném povrchu, a vlhkost jí neuškodí. Jen je potom těžší a tím pádem i náročnější například při zavěšení na zeď. Ale i to se dá elegantně vyřešit. Jak později zjistíte.

Cvičně složit nakreslený vzor

A nyní se pustíme do práce. My mozaiku umístíme na dlaždici, budeme totiž chtít, aby nám ozdobila venkovní stěnu. Na glazuru si obyčejnou tužkou nakreslíme návrh, jak si představujeme podobu našeho výtvoru. Nepospíchejte, vše si pečlivě zvažte, než začnete lepit kousky dlaždic na jejich místo. Doporučujeme si pečlivě vybírat kousky mozaiky podle tvaru a barvy, skládat si je na nakreslený vzor a tak vytvořit celou mozaiku cvičně. Vidíme, jak náš výtvor bude vypadat ve skutečnosti. Jen si musíme ještě představit, jakou barvu spárovací hmoty pro mozaiku vybereme.

Položení mozaiky nanečisto
Položení mozaiky nanečisto

Ale trochu jsme předběhli v čase. Samozřejmě budeme muset jednotlivé kousky mozaiky, střepy upravovat. K tomu nám poslouží kleště, nebo řezačka skla. Kleštěmi si pomalu a pečlivě ulamujeme kousky střepů, které nám nepasují do mozaiky. Pokud máme klasické štípačky, jde to hůře. Musíme štípat špičkami čelistí, ale pokud se vybavíme kleštěmi na mozaiku, může tvar docílit jediným zmáčknutím rukojetí. Klidně si můžeme pomoci u větších kousků i řezačkou na sklo. V místě řezu jde potom střep bez problému odlomit či kleštěmi odstřihnout.

Lepení střepů do mozaiky

Pokud máme tedy hotovou mozaiku nanečisto a jsme s jejím tvarem, motivem a barvami spokojení, můžeme začít s další fází. S lepením střepů na místo, které jsme jim přisoudili. Ještě jedna důležitá věc při skládání mozaiky nanečisto. Nesmíte zapomenout na mezírky mezi střepy. Pro spárovací hmotu. Kdybyste dávali kousky materiálu hranu na hranu, nebylo by to ono. A také byste museli dodatečně díly mozaiky opět upravovat.  I když tomu se stejně nevyhnete.

Příprava k lepení mozaiky
Příprava k lepení mozaiky

Postupně nanášejte na spodní díly mozaiky lepidlo, pokládejte je zpět na podložku a lehce je přitlačte na podklad. Pokud vám lepidlo vyleze nad hranu mozaiky, nožíkem je odstraňte dřív, než zaschne. Aby povrch dílů mozaiky zůstal čistý a spára byla volná pro další materiál – spárovací hmotu. Tímto způsobem si postupně poskládejte a přilepte celou mozaiku na dlaždici, pečlivě kousek po kousku. Pokud budete mít v mozaice opravdu malé kousky střepů, využijte samozřejmě k jejich položení pinzetu.

Pokračovat se bude v dalších dnech

Mozaika je tedy položená – přilepená a co dál? Trpělivě počkejte. Nechte lepidlo zaschnout a k mozaice se vraťte až v dalších dnech. Aby se vám náhodou kousky přilepené na podklad nehnuly.

Přilepeno, pokračovat se bude po zaschnutí
Přilepeno, pokračovat se bude po zaschnutí

A pokud Vás zápal ještě neopustil, můžete si zhotovit ještě jednu mozaiku. Postup již znáte, není pro vás žádným tajemstvím. Pokud budete spárovat jednu či dvě mozaiky, tak to nehraje žádnou roli. Dokonalé zaschnutí lepidla je potřebné. A abyste neuschly například vy, dejte si něco dobrého k pití.

Pokračování „Jak doma vyrobit mozaiku ze střepů – část 2.

One thought on “Jak doma vyrobit mozaiku ze střepů – část 1.

 1. Dobrý den,

  ráda bych se zeptala, zda lze lepit mozaiku do pozinkované vany,
  bude držet na tomto povrchu?
  Děkuji
  Vokálová

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *