Jak doma vyrobit mozaiku ze střepů / 3 /

Položení mozaiky nanečisto

Po spárování mozaiky jsme si připravili podložku, kterou budeme potřebovat pro zavěšení našeho výrobku na zeď. Jednalo se o desku OSB, kterou jsme očistili, srazily hrany a nabarvily akrylátovou barvou, rychleschnoucí. Použily jsme Balakryl, matný, zelené barvy. V dostatečné vzdálenosti od horního kraje jsme přichytili pomocí lepidla a hřebíčků háček na zavěšení podložky s mozaikou na zeď.

Umístění mozaiky na podložku

Pečlivě zvážíme, jak mozaiku na podložku umístíme, samozřejmě ve směru svislé osy ji budeme umisťovat na střed, aby se při zavěšení mozaiky nenachylovala k jedné straně. Jakmile máme naměřeno a naznačeno umístění mozaiky na podložku, použijeme opět osvědčené lepidlo na lepení dlaždic, Pattex.

Na zadní stranu mozaiky neneseme v několika bodech lepidlo, v dostatečném množství, ale ne blízko krajů mozaiky. Potom dlaždici na podložku přiložíme a lehce se smykem přitlačíme. Pokud jsme lepidlo dali dostatečně daleko od okraje mozaiky, zůstane schované. V případě jeho vytlačení mimo mozaiku ho okamžitě setřeme.

Necháme lehce lepidlo zavadnout, aby se mozaika již nehnula, a uděláme ještě jednu d věc, která vylepší její vzhled. Pokud je mozaika dobře očištěná, což si ještě vizuálně překontrolujeme, vezmeme trochu oleje, nejlépe dětský a kápneme ho trochu na měkký hadřík. Tím potom zlehka mozaiku přetřeme. Okamžitě vidíme, jak se její vzhled změní. Samozřejmě k lepšímu.

Detaily pozvednou každý výrobek

Říká se, že obal prodává. To samozřejmě platí i o nepatrných detailech, kterými můžeme ještě celkové dílo vylepšit. Někdy stačí menší ozdůbka umístěná na podložku vedle mozaiky, samozřejmě s citem pro dílo samotné. Aby nám ještě podtrhla krásu našeho výrobku. Jedná se o maličkost, kámen, střep či cetku – mince, keramická drobnost a podobně. Tu přilepíme na námi vybrané místo na podložce opět lepidlem Pattex.

Také je možné sáhnout štětcem namočeným do jiné barvy na podložku a pár lehkými tahy ji dozdobit. To můžeme udělat i lakem, třeba na nehty s třpytkami nebo speciálním třpytivým lepidlem – Glliterem. zmínku najdete na adrese www.docrafts.com; které se prodává ve výtvarných potřebách. Vše je nutné ale dělat s citem.

Maličkosti, které vyšperkují vaše dílo

  • Akrylátová barva jiného odstínu
  • lak s třpytkami či Glitter Glue
  • Olej, nejlépe dětský
  • kamínek, střípek či cetka k doladění díla

Zbývá jen mozaiku pověsit

Jak jsme již několikrát říkali, nepospíchejte, aby se nakonec něco nepokazilo. Mozaiku odsuňte mimo svůj dosah a nechte ji na podložce schnout co nejdelší dobu. Nejlépe opět do druhého dne, pro jistotu. Nebo alespoň dle návodu na lepidle.

Mezitím si připravíte místo, kde bude mozaika umístěna. v případě zdi, vrtejte a zadělejte do zdi hmoždinku pro šroub či skobičku, pokud se jedná o dřevo – nějaký trám, kde bude váš výtvor viset, stačí silnější skobička.

Jakmile mozaika na podložce zaschne a již se s ní nedá pohnout, máte hotovo. Opatrně ji pověste na zeď. Pokud mozaika i přes naše úsilí lehce vybočuje, jeden z okrajů je níž, stačí ji podlepit oboustrannou lepenkou, nebo ke kraji klepnout malý, nenápadný hřebíček. A můžete zavolat další členy rodiny nebo známé a pochlubit se svým výrobkem. Věříme, že určitě nezůstane u tohoto jediného. Když se totiž práce podaří, dostanete chuť dát se do další mozaiky. Střepy, sklíčka nebo rozlámané dlaždice totiž nejsou úzkoprofilovým zbožím.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *