Jak na údržbu zahradních houpaček

Letní pohodu na zahradě si bez pořádné houpačky téměř ani neumíme představit. Aby nám však zahradní houpačka dlouho a dobře sloužila a navíc vypadala stále jako nová, je třeba věnovat trochu péče. Nemusíte se však vůbec obávat, nejedná se o žádnou složitou proceduru. S našimi tipy budete hotoví raz dva.

Údržba zahradních houpaček se příliš neliší od běžné údržby ostatního zahradního nábytku. Vždy se řídíme hlavně druhem materiálu, z něhož je houpačka vyrobena. Proto je třeba si ještě před samotným zakoupením zahradní houpačky dobře rozmyslet, kolik času a peněz chceme později věnovat její údržbě, a podle toho se rozhodnout.

Ratanové zahradní houpačky

Zahradní houpačky z pravého ratanu nikdy nemoříme, pouze je občas přelakujeme bezbarvým lakem, díky kterému krásně vynikne přírodní barva ratanu. Ratanové houpačky nesmí být dlouhodobě vystavovány vysokým teplotám, dešti nebo mrazu, protože by se mohly nevratně poškodit! Pokud ale ratanovou houpačku pečlivě ošetřujeme a chráníme před působením povětrnostních vlivů, můžeme se těšit z její dlouhé životnosti.

Jestliže se nám výrobky z ratanu líbí, ale netroufáme si na údržbu pravého ratanu, není nic jednoduššího, než si pořídit zahradní houpačku z polyratanu, neboli umělého ratanu. Vizuálně jsou polyratanové houpačky k nerozeznání od těch přírodních, ale nemusí se lakovat, pouze je vhodné je čas od času otřít vlhkým hadříkem. Umělý ratan může zůstat na zahradě po celý rok, nevadí mu dokonce ani déšť ani přímý sluneční svit.

Zahradní houpačky z kovu

U kovových zahradních houpaček se péče o ně odvíjí od jejich povrchové úpravy. Ideální pro snadnou údržbu jsou kovové houpačky pozinkované nebo opatřené práškově nanášeným lakem. Pokud dojde k výskytu zrezivělých míst na houpačce

 1. opatrně je zbrousíme jemným smirkovým papírem
 2. poté použijeme lakovací tyčinku na drobné opravy.

Mnoho let používaná kovová houpačka si může po čase vyžádat generální opravu, kdy se celá obrousí a nanese se na ni práškový lak nebo speciální nátěr na kovové materiály.

Ještě mnohem jednodušší na údržbu je hliník, kterému nevadí vlhko ani teplo, nepodléhá korozi a může se proto pochlubit opravdu dlouhou životností. Velkou výhodou hliníku je i jeho nízká hmotnost. S hliníkovými zahradními houpačkami se proto obzvláště snadno manipuluje.

Plastové zahradní houpačky

Plast je již tradičně považován za téměř bezúdržbový materiál. Plastovou houpačku stačí občas utřít vlhkou utěrkou a tím nezbytná péče o ni končí. Jestliže se však nečistota do plastu tzv. „zažere“, odstranit ji pak už v podstatě nelze. Plastová houpačka však patří mezi to nejlevnější zahradní vybavení na trhu a lze ji proto snadno nahradit novou například houpačkou Kokiskashop.

Zahradní houpačky ze dřeva

houpacka pro 3 osobyDřevo je materiál, který disponuje mnoha skvělými vlastnostmi, avšak dlouho krásné vydrží jen za cenu pečlivé údržby, která sice není příliš nákladná, ale o to důležitější je její pravidelnost. Pro zachování přirozeného odstínu dřeva musíme dřevěné houpačky i ostatní dřevěný zahradní nábytek alespoň dvakrát ročně důkladně vyčistit a poté natřít speciálním olejem. Pokud tuto proceduru nedodržíme, může se na povrchu dřevěné houpačky kvůli povětrnostním vlivům vytvořit zašedlá patina, která sice houpačku nijak nepoškozuje, ale některým uživatelům může připadat nevzhledná.

Pomohli jsme Vám ohledně údržby Vaší zahradní houpačky? Jestliže právě vybíráte novou houpačku na svoji zahradu, zohledněte ve svém výběru i způsob údržby, bez níž by houpačka dosloužila mnohem dříve, než je nezbytně nutné.

autor: Ondřej M. , zdroj obrázků: www.pexels.com

One thought on “Jak na údržbu zahradních houpaček

 1. Now, I am not here to pronounce that MVP D-Rose is back or anything like that, but for the first tim.
  As Hahn also stated it?€?s the first step in a long process too.
  8217;re looking forward to, and it’s actually something that’s happening,” Houston manager, A.

  Allen Robinson2015 – 6 for 86 and 1 TD and 5 for 108Despite being a third-year receiver, Robinson actually didn?€?t play the Texans until his second season.
  The former Jaguars receiver finished the season with 42 catches for 484 yards?€?solid numbers overall?€?but he only totaled two touchdowns.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *