Jak snadno naštípat dřevo pomocí kalače

Všichni lidé, kteří topí dřevem, to dobře znají. Každý rok máme spoustu práce s přípravou dřeva na topení. Kotel nebo kamna mají obvykle příliš malá topeniště, kam se nic nevejde. Dřevo kvůli tomu musíme složitě řezat, lámat a štípat. Větve nebo malé kmínky se dají zpracovat poměrně snadno, ale co když máme na topení nařezané veliké špalky, které je potřeba rozštípat na co nejmenší dřívka?

Nevýhody sekery a klínů

Klasicky sekerou to většinou nejde vůbec, většinou zůstane zaseknutá ve dřevě a nejde dostat ven. Obzvláště nepříjemné je na štípání mokré a pružné dřevo. Můžeme použít také železný klín a palici. Pokud je však špalek hodně veliký, klín často zůstává zaražený hluboko ve dřevě a musíme použít druhý a někdy i třetí klín. Takové štípání dřeva je velice zdlouhavé a fyzicky (a někdy i psychicky) náročné.

Kalač – ideální řešení

Moji nejosvědčenější metodou je použít nástroj zvaný kalač. Je cca 90cm dlouhý. Na první pohled se hodně podobá sekeře, ale po bližším prozkoumání zjistíme jeho veliké výhody oproti sekeře. Kalač má delší ostří a je mnohem tlustší než sekera. Díky své tloušťce snadněji vykrojí ve dřevě širší trhlinu a dřevo rychleji rozlomí. Téměř se nestane, že by zůstal někde zaseknutý. Kalač má velice dlouhé dřevěné topůrko, takže umožňuje udeřit do dřeva mnohem větší silou než je tomu u sekery. Silnějšímu úderu u něj nahrává také vyšší hmotnost železné násady.

kalač

Lepší je odštípávat špalek po obvodu!

Veliký špalek není dobré hned štípat na dvě stejně veliké půlky a pak na čtvrtky, jak to máme zažité. Snadnější a efektivnější je odštípávat menší kusy špalku po obvodu a postupně ho tak okrajovat. Špalek si tak delší dobu ponechá i lepší stabilitu a nemusíme ho po každém úderu znovu zvedat ze země z převrácené polohy. Pokud neodebíráme příliš velké kusy dřeva, lze kalačem naprosto pohodlně bez velké námahy uštípnout dřevo hned na první pokus. Vyhneme se tak zdlouhavému dosekávání.

Při sekání kalačem nikdy nesekáme do míst, která jsou buď vyhnilá, nebo napadená houbou. Dřevo v těchto místech je měkčí, není dobře spojeno s okolním dřevem. Dobré je nechat dřevo vyschnout a až poté ho naštípat. Nejlépe se štípe rovné smrkové dřevo bez suků a vad.

Mám vyzkoušeno, že je možné za 10 minut práce, naštípat kalačem zhruba 30 velkých špalků. (ale pak si musíte pořádně odpočinout)

Nesprávné zaseknutí kalače do špalku:

kalac-nespravne

Alternativa na ruční štípání je použití štípače dřeva.

1 reply

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *