Jak postavit nadzemní nafukovací bazén?

Návod na stavbu bazénu s filtrací vody

Univerzální  návod na přípravu na stavbu a údržbu samostavěcích nadzemních bazénů různých objemů značek

 • Bestway
 • Marinex
 • Tampa
 •   Intex, Dema a dalších.

Jedná o levné bazény s nafukovacím které nejsou zapuštěné v zemi. V článku naleznete:

Příprava Stavba bazénu svépomocí Provoz a uskladnění
 1. Podloží bazénu
 2. Rozložení
 3. První voda
 4. Připojení filtrace
 5. Napouštění vodou

Před stavbou bazénu – výběr místa

bazén intex 3.05 -0.7Než začneme cokoliv nakupovat a budovat, měli bychom si rozmyslet již samotné umístění bazénu. Víte, že by měl být bazén situován na jižní straně zahrady? Zde je svit slunce v létě téměř celý den. Pokud na jižní straně pozemku nemůžete z jakéhokoliv důvodu umístit bazén, vyhlédněte si místo, kde slunce svítí nejdéle. Nezapomeňte také na místo s připojením k elektrické síty a dosahu vody.  Místo by mělo být rovné, nebo nebo s možností srovnání. Po složení bazénu vám zůstane jen prázdné místo bez trávy – na to také myslete..

umístění bazénu

Stavíme bazén krok po kroku

Určitě každý chceme postavit bazén tak, aby byl bez další investice času a námahy. Proto je nutné každý krok pečlivě provézt. Následující návod je univerzální pro různé objemy nadzemních bazénů značek

 • Bestway, Swing,
 • Marinex, Tampa (Mountfiled)
 • Intex
 • Dema
 • Master

Co bychom měli najít v balení?

 • obsah-krabice-baleni-bazenu2Plastový bazén
 • Čerpadlo s papírovou (kartušovou) filtrací
 • Stahovací kroužky
 • Propojovací hadice
 • Návod

Na fotografii vidíte obsah krabice bazénu BestWay.

Čerpadlo s papírovou filtrací je určeno pro nenáročné uživatele. Bude bazén postaven pod stromy? Bude bazén často používán? Pokud je odpovědí na tyto otázky ano, určitě bychom měli přemýšlet nad pořízením výkonnější pískové filtrace, která je o poznání rychlejší a tak si poradí s větším znečištěním.

Krok č. 1 – příprava místa pod bazénem a okolí

Jak je psáno na začátku. Je důležité vybrat vhodné místo, jeho vyrovnání a následné podložení.

Ještě důležitější věcí je terén, kde bude bazén postaven. Ten by měl být vždy vodorovný. Vyrovnání terénu můžeme vyřešit nejlépe odkopáním přebytečné zeminy. Nechceme-li takto zasahovat do terénu, můžeme vše vyrovnat pískem, novou zeminou či tvrdým polystyrenem. Odstranit bychom si měli především na různé ostré větvičky a kamínky. Ty mohou v bazénu udělat trhlinu. Tomu můžeme velice jednoduše předejít podložením jemným maltovým pískem, starým kobercem, či polystyrenem.

pod bazénem ostré předměty

Pokud v těsném okolí bazénu jsou větvě, raději je odřežte, jinak budete mít vodu stále plnou hmyzu listí a jiných nečistit.

Když máme tyto nejdůležitější věci vyřešené, rozložíme na toto připravené místo bazén.

Krok č. 2 – Rozložení bazénu

Bazén rozložíme na předem určeném místě.Aby se nám se vším lépe pracovalo, měli bychom bazén nechat hodinu ležet, než nám materiál změkne. V tomto kroku nesmíme zapomenout na umístění filtrace.  Tamá být umístěna pod hladinou vody na vodorovném místě. bazén na připraveném podkladu koberec
K tomuto filtru natočíme otvory pro připojení filtrace. Kdybychom to neudělali nyní, později bazén neotočíme.

Aby byl bazén připraven k napuštění vodou, vložíme z vnitřní strany do výstupních otvorů plastové tuhé trubice. K těmto trubicím později připojíme hadice filtrace. Do vnitřní části otvorů vložte modré záslepky. Důvodem je snazší následná manipulace s bazénem bez připojených hadic.

Lem bazénu nafukujeme pouze do 2/3 objemu – pro snazší manipulaci. Lze použít kompresor určený pro nafukovací matrace, nebo vlastní pusu.Tou nafouknete do 3minut.

Bazénu musíme nyní vyrovnat dno tak, aby mělo co nejméně záhybů. Ačkoliv se to zdá jako zbytečnost, do budoucna by se tyto záhyby mohly prošoupat a celý bazén tím zničit. Malinké záhyby můžeme nechat být, vyrovnají se při napouštění vodou. Nyní máme tedy bazén zcela připravený.

Krok č. 3 – napouštění 5-ti centimetrů vody

Konečně můžeme napouštět první centimetry vody. Při této výšce vody také zjistíme, jestli je bazén v rovině. Pokud v rovině není, je stále čas vše vyrovnat. Při velkém naklonění by se nám mohla voda vylít z bazénu! Vyrovnejte záhyby v plastovém materiálu dna, zvětšíte tím objem a snížíte riziku protržení. Dno je vyrobeno z celkem slabého materiálu – to se liší dle výrobce Bestway, Swing, Marinex, Tampa a Intex.

5 cm vody v bazénu

Krok č. 4 –  Přípojení čerpadla a filtrace

Po napuštění cca 5cm vody a ověření, že je vše v pořádku, přichází důležitá část – připojení filtrace. Odstraňte modré vnitřní záslepky. Nasaďte hadice z vnější strany na modré plastové trubice. Hadice upevníte stahovacími kroužky. Propojení s filtrací je v následujícím pořadí.

 1. Přítokovou hadici napojíme na horní otvor čerpadla společně se spodním otvorem bazénu.
 2. Odtokovou ( proudění vody z bazénu)  hadici připojíme na dolní část čerpadla a horní část bazénu.

Laikovi může pomoci představa, že nečistota se drží ve spodní části bazénu.

návod bazén schéma

Nesmíme zapomenout na stahovací kroužky, které vodotěsně utáhnou hadice.připojení hadice k bazénu

Dle obrázku níže můžeme vidět, jak filtr správně složit.  Odtud je tedy potřeba vodu filtrovat. Naopak filtrovaná, čistá voda se napustí do horní části bazénu. Abychom odchytili největší nečistoty včas, dáme před nasávací otvor v bazénu sítko – viz foto.

sítko nečistot

Krok č.5 – Napouštění vodou

Čím více bazén napouštíme, tím více se nám roztahuje spodní část bazénu. Zdálo se, že je bazén malý? Nyní se ukazuje jeho pravá velikost. Máme-li napuštěno přibližně 75% objemu, dofoukneme zbytek lemu. Doba napouštění bazénu pomocí zahradní hadice o běžném tlaku veřejného vodovodního řádu zabere přibližně 6 hodin (pro bazén o objemu 366 x 91cm)

napouštění nadzemního bazénu

Zde je oskenovaný kompletní návod na stavbu a bezpečnost bazénů BestWay (kliknutím zvětšíte).

originální navod stavba bazénu Bestwaynavod bestway bazén

Provoz a údržba

Nečistoty na dně bazénu můžeme jednoduše vysát vysavačem připojeným na pískovou filtraci. Pokud používáte papírovou (obvykle součástí balení), můžete používat jen sítka na hrubé nečistoty.

Použitím zakrývací plachty zabráníte padání nečistot do vody. Filtr papírové (kartušové) filtrace pak potřeba v průběhu koupací sezony jeden krát vyměnit. Písková filtrace může vydržet i dvě sezony. Záleží na objemu bazénu a míře znečištění.

Jak dlouho filtrovat vodu

Ze zkušenosti lze odhadnout časy které jsou nutné pro filtrování běžně špinavé vody. Pokud bazén zakrýváte folií, koupete se jednou za dva dny a používáte chemii.

Časy potřebné pro filtrování vody
Papírová (kartušová) filtrace – čerpadlo 3 m3/h Písková filtrace – čerpadlo 5 m3/h
244 x 76 – 30 minut jeden krát za dva dny
305 x 76 – 30 minut jeden krát za dva dny
366 x 91 – 60minut jeden krát za dva dny
457 x 107 raději nepoužívat kartuš.
457 x 122 raději nepoužívat kartuš.549 x 366  raději nepoužívat kartuš.
610 x 122 raději nepoužívat kartuš.
244 x 76 – 15 minut jeden krát za dva dny
305 x 76 – 15 minut jeden krát za dva dny
366 x 91 – 30minut jeden krát za dva dny
457 x 107 – 60 minut jeden krát za dva dny
457 x 122 -45 minut jeden krát za den549 x 366  60 minut jeden krát za den
610 x 122  90 minut jeden krát za den

Vždy se podívejte do návodu a čas upravte dle doporučení výrobce a svých potřeb.

V průběhu provozu používejte bazénovou chemii pro pro udržení čisté vody bez řas, bakterií a podobně. Chemii používáme vždy dle doporučení na obalu. Udržujte hlavně výši chloru a kyselost vody.

 Uskladnění po létě

Nevyhazujte krabice nadzemního nafukovacího bazénu, ten je určen pro opakované každoroční stavění. Pokud noční teploty klesají pod nulu , jen nejvyšší čas nadzemní bazény zazimovat. Bazén kompletně vyčistěte nejlépe houbou na auta a mírným roztokem saponátu a chloru.  Bazén nechte dokonale proschnout ze všech stran, včetně příslušenství (čerpadlo, hadice, plachty…).

Složený vraťte do krabice a tu umístěte na suché místo, kde v zimě nemrzne. Je vhodné nafukovací bazény během zimy několikrát rozložit a složit jiným způsobem, aby se na plastu nevytvořily nevratné přehyby – které mohou být příčinou prasknutí.
Podložku pod bazénem (koberec, lino)  vyčistěte a umístěte na stejné místo. Takto vzniklo místo bez vegetace, které využijete příští rok.

složený bazén po koupací sezoně

2 thoughts on “Jak postavit nadzemní nafukovací bazén?

 1. Dobrý den, máme nafukovací bazén značky Bestway 4,57×1,07 Terén pod bázen je v rovině ovšem nafukovací límec se vodou nezvedne do maximální výšky bazénu schází cca do maximální výšky 10cm. Jaká je možná příčina? Děkuji

 2. Pokud vodu připustíte o dalších 10cm, co se stane?
  Když je podklad pod bazénem křivý, tak na jedné straně voda sahá až po límec a na druhé pod něj. Můžete mít nerovnost pouze v jedná části.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *