Proč vytápět krbem – cena pořízení a provozu

Místnost s vestavěným krbem

Topení dřevem a tuhými palivy

Mnoho lidí považuje topení tuhými palivy za staromódní přežitek. Ukážeme vám, v čem všem je topení tuhými palivy výhodnější. Samozřejmě je pravda, že na to, abyste mohli vaši domácnost vytopit krbem, potřebujete dřevo. Buď si jej musíte opatřit tak, že si v lese pokácíte a rozřežete celý strom, nebo máte možnost koupit si dřevo už připravené, nařezané a naštípané.

Pořizovací náklady Plyn vs. Krby

krbova-kamna-grand-maxOdpůrci vám budou tvrdit, že topení plynem je mnohem pohodlnější, nemusíte se starat o palivo ani chodit přikládat. Je třeba se však zamyslet také nad výhodami topení krby. Řekněme, že pořizovací náklady na zřízení plynového topení a výstavba krbu vyjdou tak zhruba stejně, možná krb vás vyjde o něco dráž. Nicméně další investice v podstatě nejsou, vyjma nějakých oprav defektů, které nejsou vyloučeny ani u plynového kotle.

Umístění krbu v domě či místnosti

Krby se umisťují do centra domácnosti, nejčastěji do obývacího pokoje, kde tvoří zajímavý designový doplněk a odtud také vytápí celou vaši domácnost. Pro plynový kotel je třeba najít místo v dílně, prádelně nebo koupelně, kde nebude překážet a hlavně nebude moc vidět. Při provozu plynového kotle vás budou neustále čekat pravidelné revize a čištění kotle, na ty si musíte pozvat odborníka s příslušným oprávněním, což se poměrně prodražuje.

Cena dřeva, nezávislost

Palivo je také jasné, dřevo jste schopni většinou sehnat levně nebo vlastníte-li kousek lesa zcela zdarma, plyn však musíte platit už vždy.

K nezaplacení je také nezávislost na jednom dodavateli, topení krby vám zaručuje naprostou samostatnost. Topení krby je také maximálně efektivní a účinné, zvolíte-li si teplovodní krb s výměníkem, napojíte krbovou vložku jednoduše na akumulační nádrž, která teplo uchovává. Jakmile zapnete topení nebo nejsou místnosti dostatečně vyhřáté, posílá teplou vodu do radiátorů a topíte. Spolehněte se i vy na topení krby, které vám zaručí ekologický provoz, nízké spotřeby paliva a maximální výkon.

Místnost s vestavěným krbem

Dnešní průměrné ceny palivového dřeva – provozní náklady na krb.

Tvrdé dřevo – dub, buk, habr, javor, jasan, akát kč/prm rovnané kč/prms sypané bez DPH
1 m neštípaná polena 1290,- *
25 cm neštípaná polena 1590.- *
33 cm nebo 50 cm neštípaná polena 1490,- *
štípané 25 cm 1690.- 1150.- *
štípané 33 cm 1590,- 1090.- *
štípané 50 cm 1590,- 1090.- *
štípaný buk/dub výběr 33 / 50 cm 1690.- 1150.- *
štípaný buk/du  b výběr 25 cmzdroj:http://www.drevopal.cz/cenik-dreva.html 1790.- 1250.-

krbova-obestavba-krb

autor: Ing. Pavel Dohnal

——————————

Pokud se zajímáte spíše o zahradní pec, kde si můžete sami upéct pravou pizzu nebo chleba, zkuste si postavit pec svépomocí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *