Stavíme komín

Komín je zařízení, které se stará o odstranění nežádoucích spalin, které jsou produkovány při hoření paliva. Při vytápění plynem jsou spaliny poměrně neškodné, avšak spalováním tuhých paliv dochází k produkci agresivnějších spalin, které mohou negativně ovlivňovat povrch komínu. Je tedy vhodné výběr komínu přizpůsobit typu vytápění. U starších domů probíhá toto přizpůsobení tak, že se stávající komín, je-li v dobré kondici, opatří novou vložkou. Tím dojde k ochraně materiálu komínu a zefektivnění odvodu spalin.

Komínové vložky

Jako komínové vložky se používají nejrůznější materiály, jedním z nejpraktičtějších je však nerezová ocel. Nerezové komínové vložky jsou velmi univerzální, lze je použít do komínů pro odvod spalin z tuhých, kapalných i plynných paliv. Vyznačují se vysokou pevností a odolností vůči vlhkosti, působení chemických činidel i extrémních teplot. Díky tomu mají nerezové komínové vložky dlouhou životnost. Jejich montáž je velmi jednoduchá a rychlá, usnadňuje ji nejen to, že nerezová ocel má nízkou hmotnost, ale především také fakt, že nerezové komíny se vyrábí jako stavebnicový systém, tedy po jednotlivých dílech, které se na místě realizace sestaví. To navíc poskytuje velkou variabilitu komínu.

 Komín v novém domě

Pokud jde o novostavbu, můžete komínovou vložku použít jako samostatný komín, ovšem vlivem vysokých teplot spalin hrozí popálení při styku s komínovým potrubím. Používají se proto izolované nerezové komíny, které jsou opatřeny vrstvou tepelné izolace, která teplo odvádí a povrch komínu se tolik nezahřívá. Izolované nerezové komíny lze potom použít bez obav v interiéru. Díky nízké hmotnosti je možné komín vést také vně domu a připevnit pouze na fasádu, to už záleží na konkrétních plánech stavebníka. Vsaďte i vy na vysoce kvalitní materiál při výběru komínu a dopřejte vašemu domu prvotřídní odvod spalin, který zlepší účinnost spalování vašeho topidla.

autor: Pavel Dohnal

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *