Zkušenosti s životností LED pásků

Přinášíme vám zkušenosti jak dopadne LED pásek po dvou letech používání.

Při svícení se LED diodové pásky zahřívají, čím se podstatně zkracuje jejich životnost. LEDky které jsou izolované do voděodolného polyetylenového materiálu (krytí IP65 či IP68) se více zahřívají než ty neizolované.

Jak poznat, že jsou LEDky vypálené

Při denním svícení se LEDky postupně vypalují a proto až po čase zjistíte že nesvítíte 🙂

1. Při blízkém porovnání zjistíte, že některé ledky svítí méně než ostatní.

2. Pokud se na jednotlivé články podíváte v detailu, uvidíte na těch vypálených malé hnědé tečky. Čím více větších teček uvidíte, tím více je odepsaná. Nové ledky nemají žádné hnědé tečky.

3. Při ohybu se láme zkřehlá izolace.

Zvýšení životnosti

Zásadní je odvádět teplo z materiálu. Hlavně kryté pásky  (IP6 5 či 68) doporučujeme položit na teplovodivý materiál nebo je přímo nalepit na Hliníkový samolepící pásku (ALU folii). Nekryté ledky se lépe chladí vzduchem a chlazení ne potřeba.

ALU folie LED

 Závěrečné upozornění – LEDky probíjí

Vodě-odolné LED se používají venku nebo v místech v interiéru domu, kde je šance, že na pásek někdo sáhne či přijde do kontaktu s vodou (kuchyňské linky, osvícení zrcadel v koupelně, vánoční dekorace, atd.)

Neizolované pásky, mají odhalené kontakty a i letmý dotyk vás bude „brnět“(dostanete ránu elektrickým proudem) protože si sáhnete na 12V a několik mili-ampér. Tyto pásky nedoporučujeme požívat tam kam dosáhnete, či budou na kovových předmětech (zábradlí, trubky topení čí plynu….).

Hezky popsané typy, velikosti a možnosti chlazení jsou v těchto článcích:

2 thoughts on “Zkušenosti s životností LED pásků

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *