Zkušenosti s používáním a stavem bazénu po dvou sezónách

Přinášíme vám zkušenosti s používání a stavem materiálu nadzemního bazénu po dvou letech. Jedná se o kruhový bazén s horním nafukovacím prstencem a měkkými stěnami je z trojvrstvého PVC o průměru 3,66cm. Bazény z tohoto materiálu jsou běžně na trhu pod značkami Marimex, Tampa, Mountfield, Intex v tomto případě popisujeme bazén BestWay.

Skutečný prostor pro koupání

vnitřní rozměr bazénuUváděné rozměry 3,66cm jsou vnější a to v tom nejširším místě. Použitelná velikost je mnohem menší a to díky hornímu límci a prohnutému tvaru bazénu.

 Vnitřní použitelná velikost bazénu je jen přibližně 2,5 až 3metry.

Nakloněný pozemek  ubere 15cm hladiny

Pokud je bazén postavený i jen na velmi mírně skloněném pozemku, voda tlačí na jednu stěnu a musíte mít mnohem nižší hladinu vody. Pokud máte výškový rozdíl pod bazénem cca 5cm, budete muset ubrat výšku hladiny o cca 15cm. To se projeví více prohnutým horním prstencem a tím zmenšení plochy hladiny. Prstenec poté překáží vodní trysce z filtrace. Tryskající voda naráží na okraj a voda poté necirkuluje jak by měla.

Stavba samotného bazénu není složitá, postup stavby je popsán zde.

Největší problém – horní límec bazénu

Největší problémy přináší horní nafukovací límec, který je vyroben z měkkého jednovrstvého PVC. Pokud bazén stojí na velmi prosluněném místě a proto se horní límec často zahřívá měkne, stává se téměř lepkavý.

V průběhu koupací sezony je znát, že límec ztrácí svoji barvu a v nejvíce exponovaných místech materiál hnědne a tvrdne. Nafouklý prstenec  má v sobě záhyby,  právě v těchto záhybech se začnou tvořit prasklinky, které je nutné průběžně zalepovat (sada opravu nafukovacích prstenců stojí cca 50Kč). Pokud prstenec „splaskne“, hrozí vytečení bazénu! Je nutné mít vodu alespoň 10cm pod spodním okrajem.

Pod límcem se také zachytává i nejvíce plovoucích nečistit (listí,hmyz..). Při čištění hladinovou síťkou musíte prstenec rukou nadzvedávat. I tak se nepovede vše odstranit a při koupání na vás začne hmyz vyplavávat.

Nepoužitelný bazén

Po dvou sezonách používání  materiál límce natolik ztvrdl, že při skládání se začal lámat a drolit. Vznikly desítky neopravitelných prasklin, které zapříčinili vyhození celého bazénu. Toto se stalo u dvou různých bazénů!

Na fotografiích vidíte stav bazénu po dvou-letém používání.

Krycí plachta

Připečené modré částečky z krycí plachty

Všichni prodejci nabízejí krycí plachtu, který brání padání hmyzu a jiných nečistot do vody. Námi testovaná plachta byla ze stejného materiálu jako jsou běžné plastové plachty obdélníkové a kovovými oky. Pokud zůstane plachta na bazénu v průběhu slunečného dne, plachta se zahřívá a poté zůstává na límci připečený modrý materiál z plachty, která tím velmi rychle ztrácí na kvalitě.

Plachta má po svém obvodu provázek, kterým plachta stáhne pod límcem a tím zabezpečí proti nadzvednutí větrem. Provázek se během koupací sezony 2x přetrhl.

Nastupování a vystupování z bazénu

Při vcházení a vystupování do bazénu je nutné překročit vnější vypouklou část a nafouklý límec. Vzdálenost je to poměrně veliká a pro osoby menšího vzrůstu a děti je to náročnější. Téměř vždy se opřou o límec a tím odteče část vody. Je vhodné u bazénu připravit stabilní stoličku a do země zarazit kůl který slouží jako madlo.

Závěr?

Nafukovací bazén je vhodný pokud nechcete do bazénu investovat, nemáte nároky na koupací prostor a počítáte s tím, že je budete pravidelně vyhazovat.

3 thoughts on “Zkušenosti s používáním a stavem bazénu po dvou sezónách

  1. Nafukovací bazén jsme koupili jednou a po 2 roce už byl nepoužitelný. Přesně jako v článku! Jelikož jsme ho hodně využívali, tak jsme se rozhodli pro zapuštěný skimmerový bazén. Máme ho od https://www.bazeny.cz/katalog/skimmerove-bazeny-15 a slouží skvěle. Rozhodně s ním nemáme tolik starostí a nebojíme se, že ráno příjdeme a budeme mít zahradu plnou vody z prasklého bazénu.

  2. Souhlasím, životnost nízká a hlavně nejsou vůbec esteticky hezké. My to nakonec vyřešili tak, že jsme koupili bazén sice nadzemní, ale vizuálně „obložený“ dřevem od Albixonu. Vypadá mnohem líp, a vydrží mnohem víc.

  3. Bazén s nafukovací obručí už jsme také vzdali. Vždycky vydržel jen pár let a mohl se kupovat nový. Nakonec nás to přestalo bavit a pořídili jsme zapuštěný plastový bazén a je to úplně o něčem jiném.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *