Jak probíhá stavba zapuštěného bazénu

Zvažujete stavbu zapuštěného bazénu svépomocí? Vybrali jste si ten pravý zapuštěný bazén a zbývá ho pouze dostat na vaši zahradu? Podívejte se, co všechno stavba zapuštěného bazénu obnáší.

1. Příprava výkopu

Prvním krokem při stavbě bazénu je vykopání jámy. Ještě před tím na místě, které jste pečlivě vybrali, aby bylo v bezvětří, dostatečně vzdálené od stromů a ideálně na něj svítilo slunce celý den, pro jistotu proveďte zkušební vrty. Tak vás při výkopu nepřekvapí skála nebo podzemní voda.

2. Provedení výkopu

V závislosti na velikosti bazénu, který plánujete zapustit do země, doporučujeme, abyste si pronajali vhodnou stavební techniku na vyhloubení jámy – pro menší bazény minirypadlo, pro větší rypadlo.

3. Položení základní desky

Aby se bazén v budoucnu nepropadal, je třeba na dno položit pevnou základní desku. Základní deska musí být perfektně (vodo) rovná, proto při její stavbě doporučujeme použít vibrační stroje. Základní deska bazénu má několik vrstev, ve většině případů tyto:

  • kamenivo (často s drenáží)
  • podkladový beton (vyztužená kari sítí)
  • nivelační stěrka
  • tepelná izolace

4. Usazení bazénu a propojení technologie

zapuštěný bazénNa usazení bazénu sežeňte dostatek lidí. Bazény jsou těžké a jejich poškození by vás mohlo stát až několik desítek tisíc korun. Stejně pečlivě přistupte k umístění bazénové technologie a jejímu propojení s bazénem. Zvažte, jestli nebude lepší přenechat propojení vany bazénu s technologií odborníkovi.

5. Betonáž bazénu

Dalším krokem bude zabetonování stěn bazénu. Betonáž probíhá tak, že bazén se po třetinách naplňuje vodou a vedle do jámy se stejným způsobem přidává beton. Bazén díky betonáži bude pevný a stabilní.

6. Úprava okolí bazénu

Po zabetonování bazénu se upraví povrch okolo bazénu – položí se dlažba, zarovná se betonový chodník apod. V závislosti na vašich plánech a požadavcích dále upravíte okolí, například nainstalujete bazénu střechu nebo postavíte plot či zídku, aby na bazén neviděli sousedé.

zdroj obrázků: http://www.vagnerpool.com http://ltlinek.cz/

3 thoughts on “Jak probíhá stavba zapuštěného bazénu

  1. Je možné, aby člověk připravil jámu vlastními silami, kdyby si třeba půjčil stavební stroje? jako je půjčuje elva profi..že by ušetřil za odborníky? Nebo se do něčeho takového raději sám nepouštět..? Díky za info.

    1. Dobrý den Věro, vykopání jámy pro bazén není nic složitého. Člověk to zvládne sám s půjčením stavebního stroje, u menšího bazénu možná stačí jen lopata a pár kamarádů :). Při koupi samostatného bazénu je většinou k dispozici i podrobný návod, jak by jáma pro bazén měla vypadat. Tady je ukázka návodu:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *