Výpočet velikosti jímky

Na začátek je dobré si ujasnit, o čem vlastně mluvíme, když máme na mysli jímku. Spousta lidí považuje jímku a septik za jednu a tutéž věc – a mýlí se. Plastové jímky fungují pouze pro dočasné shromažďování odpadních vod (ne jako čisticí zařízení) a je nutné je pravidelně vyvážet. Jak se vlastně o jímky starat a kdy je vhodné si je pořídit, jsme pro vás shrnuli v následujících řádcích.

Plastová jímka jako ideální řešení na chalupu

Jímky mají širokou řadu uplatnění – od akumulace dešťové vody přes uskladnění chemikálií a sypkých materiálů nebo jako žumpy. Pro jejich pořízení se rozhodují spousty lidí každý den, a není se čemu divit – důvodů je hned několik:

  • jímky jsou ideálním řešením ve chvíli, kdy není možné nemovitost připojit do standardní kanalizace,
  • montáž jímky je velmi jednoduchá a lze ji usadit i bez betonáže,
  • jímky mají nízkou pořizovací cenu,
  • nečeká vás zdlouhavé vyřizování povolení jímky na úřadech,
  • plastové jímky navíc vynikají velmi dlouhou bezporuchovou životností.

plastova-jimka obdélníkPokud se však rozhodnete pro instalaci jímky (septik), je třeba počítat s tím, že je nutné ji pravidelně vyvážet do centrální čističky – cena za tuto službu se pohybuje od zhruba 800 Kč výše.

Jak vybrat velkou jímku?

Při výběru velikosti plastové jímky se zaměřte na dvě základní věci:

  • Kolik dní v roce bude nemovitost, ke které jímka patří, obývána?

Jímky jsou lepší volbou pro chalupy a chaty, které jsou obývány pouze sezonně. Respektive lze vypočítat počet osobo-dnů po které bude jímka v permanenci.

  • Kolik osob bude tuto nemovitost využívat?

Platí logická úměra – čím víc lidí, tím větší produkce odpadních vod a častější vyvážení jímky. Pokud tedy počítáte s častým nebo náročným využíváním chaty, kde budete jímku mít, investujte raději do objemnější varianty jímky – investice se vám vyplatí díky méně častému vyvážení. Berte v potaz i to, zda bude jímka usazená do půdy s výskytem spodní vody, nebo ne.

Vzorová kalkulace výpočtu objemu jímky

Na základě parametrů: počtu osob, počtu připojených zařízení a četnosti vývozu jímky si pak jednoduše spočtete ideální velikost odpadní jímky.

Příklady výpočtu objem jímky pro trvale obydlené domy s vodovodní přípojkou, splachovacím WC a koupelnou na tuhá paliva.

 
Počet obyvatel Četnost vývozu jímky
(jednou za )
Doporučený objem jímky
3 60 dní 20m3
3 90 dní 30m3
4 60 dní 26m3
4 90 dní 39m3
5 90 dní 49 m3

Objem jímky je podle ČSN. Výpočet proveden pomocí této online kalkulačky http://www.bazeny-jimky-septiky.cz/?stranka=vypocet-velikosti-jimky .

Hranaté, nebo válcové jímky?

Pro uskladnění nejrůznějších kapalin, sypkých materiálů, ale i fekálií zkuste vsadit na nesamonosné hranaté podzemní jímky, které můžete zabudovat i v blízkosti základů. Je však nutné celkové obetonování nádrží, během kterého se víko nádrže využije jako ztracené bednění. Díky betonáži je však zaručená 100% těsnost a navíc můžete jímku i propojit s dalšími nádržemi. Výhodou je i nízká hmotnost a vysoká chemická odolnost těchto jímek.

Pro zabudování do země můžete využít i válcové plastové jímky, které jsou vyrobené z desek z integrálního polypropylénu a jeho kopolymerů. Stejně jako hranaté nesamonosné jímky jsou i válcové vhodné pro uskladnění fekálií i sypkých materiálů – navíc do nich můžete uložit i agresivní chemikálie (kromě hořlavin). Válcové nesamonosné jímky můžete stejně jako ty hranaté umístit i do těsné blízkosti základů.

plastove-jimky kruhovéSamonosné hranaté plastové jímky se usazují pod úroveň terénu, přímo do země na rovný betonový podklad a následně se obsypávají zeminou. Standardně se tyto nádrže vyrábějí z konstrukčních prvků o síle 8 cm a jsou uzavřené. Na přání je však možné samonosné hranaté jímky osadit technologickými otvory pro napájení potrubí. Na stejném principu fungují i samonosné plastové jímky ve válcovém provedení.

Pokud si nebudete vědět rady, kvalitní firma zabývající se jímkami vám poradí a dá tipy, jakou jímku vybrat. Všechny typy jímek, které existují, včetně doporučení, kdy a kam je použít, si můžete prohlédnout třeba na stránkách společnosti Kellner CZ.

5 thoughts on “Výpočet velikosti jímky

  1. Máme tří kubíkovou jímku pro dva lidi a občas přespává třetí. Jímku vyvážíme jednou 3/4 roku. Máme normálně záchod, sprchu, kuchyni. Ten normovaný výpočet je dost nadsazený.

  2. Při stavbě nám byl doporučen septik, do kterého jsme šli. Vybrali jsme si napřed firmu, která neměla moc dobré recenze, tak jsme ji raději změnili. Vybraný septik od Mirosepu je v dobrý. S usazením nebyly žádné problémy. Naštěstí nemá nemáme na pozemku moc spodní vody.

  3. Bez jímky na dešťovku si to už neumím představit. Dříve jsme používali klasické sudy u okapu, ale často se nám stávalo, že nám voda došla nebo se zkazila. Máme teď jímku od https://www.speidel.cz/ a jsme nadmíru spokojeni. Je o dost větší a voda je svedena s více okapů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *