Jak si vybrat zahradní traktor, traktory

Jak si vybrat správný zahradní traktor?

zdroj textu: http://www.garland.

zahradní traktor podle velikosti pozemku

1. Velikost trávníku který budete sekat
Pro výběr zahradního traktoru je nutné znát velikost plochy, kterou budete sekat, je určitě klíčovým faktorem při rozhodování o typu traktoru. Abyste získali základní představu, použijte graf nahoře. ČÍm větší pozemek tím větší záběr má zahradní traktor mít.

2. Povaha terénu
Uvažujte o modelu zahradního traktoru se širšími pneumatikami a výkonnějším dvouválcovým motorem pro sečení svažitého či kopcovitého terénu. Pro nerovný povrch se také výborně hodí zahradní traktory MTD s kolečky na žacím ústrojí, zabraňujícími poškození trávníku.

3. Členitost terénu pro výběr traktoru
Pokud je plocha kterou budete sekat zahradním traktorem často přerušována různými členitostmi (stromy, záhonky, zídkami ap.), je nutné vybírat traktor s dobrými manévrovacími schopnostmi, malým poloměrem otáčení a vhodnou převodovkou. Co se týká poloměru otáčení, jedním z největším raidem jsou zahradní traktory Cub Cadet RZT 50, RZT 54, ALL ROUNDER 50 a serie FMZ s nulovým poloměrem.

4. Mulčování, sběr, výhoz zahradního traktoru
Mulčování má výhodu, jelikož rozsekané kousky trávy se přirozenou cestou rozkládají a předávají tak půdě důležité živiny. Z tohoto pohledu můžeme na mulčování nahlížet jako na způsob, jak ideálně pohnojit trávník čistě přírodní a ekonomickou cestou. V suchých letních měsících pak mulčování slouží jako prevence před přílišným vysušováním trávníku. Pro dosažení perfektního a profesionálního vzhledu trávníku využijete sběr do koše, který umožní kompostovat trávu odděleně.

Většina modelů zahradních traktorů značky MTD umožňuje pohodlné vysypávání koše přímo z místa řidiče. S pomocí deflektoru sečení může být posečená tráva rovněž vyhozena přímo na zem – bez nutnosti sbírání do koše. Hodí se zvláště pro sečení velkých ploch, pokud to ovšem nepřekáží z estetického hlediska. Pak je možné použít mulčovací sadu. Traktory s bočním výhozem jsou ideální na úpravu velkých ploch. Ve spojení s mulčovací sadou Vás uspokojí i estetika posekané plochy a odpadne Vám starost s velkým množstvím posekané trávy.

Mnoho lidí si milně myslí, že mulčování a deflektor je pouze sundání koše na sběr.  Zahradní traktory mají čidlo které hlídá zda je koš správně nasazen, jelikož pokud není nasazen vůbec mohli by vyletující předměty někoho zranit, či způsobit škodu.

1. výhoz
2. sběr
3v1 volitelněPříslušenství možno dokoupit (deflektor,
mulčovací sada nebo koš u traktorů
s bočním výhozem)
3v11. výhoz
2. sběr
3. mulčování

5. Typ převodovky traktoru pro zahradní použití

TransmaticTransmatic převodovka traktoru
Princip připomíná běžnou manuální převodovku u automobilů. Je zde volič rychlostních stupňů, pouze spojkový pedál chybí. Je součástí pedálu brzdového (první poloha). Zpomalení se děje buď přibržďováním nebo přeřazením na nižší rychlostní stupeň (a obráceně). Po uvolnění brzdy se rychlost vrátí na předem nastavenou hodnotu. Vše je nezávislé na rychlosti pohybu nožů žacího ústrojí. Převodovka je velice odolná a má malé nároky na údržbu.

AutoDriveAutoDriveTM
Převodovka využívá patentovaného systému nastavitelného převodového ústrojí a umožňuje rychlost pojezdu až 10 km/h. Výhodou této převodovky je bezúdržbový provoz zahradní traktor. Pákou převodovky si pouze vyberete směr – dopředu nebo dozadu – a rychlost potom pohodlně regulujete plynovým pedálem. Převodové stupně se mění automaticky. Obě ruce zůstávají na volantu. Tato převodovka nejvíce připomíná automatickou převodovku v automobilech. Výhodou převodovky jsou, díky mechanickému principu, i nízké náklady na případné opravy.

HydrostatHydrostat zahradního traktoru
Hydrostatická převodovka zahradního traktoru znamená vstup mezi hi-tech systémy. Srdcem je uzavřené samomazné olejové čerpadlo, zaručující minimální nároky na údržbu a neobyčejnou trvanlivost této převodovky. Ovládání je ještě komfortnější než u AutoDriveTM. Není zde žádná řadící páka, vše se ovládá dvěmi pedály (dopředu/dozadu). Regulace rychlosti pojezdu je dokonalá, řazení je prosto jakýchkoliv rázů. Ve spojení s tempomatem poskytuje maximální možné pohodlí při sečení rozlehlých pozemků.

Dokonalost dělají detaily

ErgonomiePříkladná ergonomie ovládacích prvků. Malý poloměr otáčeníMalý poloměr otáčení, pro skvělou ovladatelnost. Některé stroje Cub Cadet mají dokonce nulový poloměr otáčení.
Vyprazdňování koše z místa řidičeU traktorů se zadním výhozem koš snadno vyprázdníte z místa řidiče buď manuálně nebo elektricky. Traktory se zadním výhozemTraktory se zadním výhozem a dvěmi či třemi noži mají systém, kdy nože rotují proti sobě a výsledný sací efekt dovoluje profesionální sběr při všech podmínkách.
Žací ústrojíŽací ústrojí je výkyvné a má dvě nebo čtyři speciální kolečka zabraňující poškození trávníku. Velkou výhodou jsou hladké řemeny pro pohon nožů, které se při nárazu nožů na překážku pouze protočí. U konkurenčních systému (ozubené časované řemeny) Vás může čekat velmi drahá oprava. PneumatikyRozměr a speciální vzorek pneumatik chrání váš trávník před poškozením.

Rám bez středového tunelu uprostřed traktoru

Rám bez středového tuneluPro snadné a komfortní nastupování na zahradní traktor a vystupování z vašeho traktoru. Samonosný rám je vyroben z jakostní ocele.

Tempomat zahradního traktoru

TempomatPouhým stisknutím tlačítka traktor udržuje zvolenou rychlost a Vy můžete dát nohu z plynu. Ideální pro sekání velkých ploch bez únavy kotníků. Sešlápnutím akcelerátoru nebo brzdy se systém automaticky deaktivuje.

Snadné sundávání koše zahradního traktoru

Snadné sundávání košeManipulace s velkým a robustním košem může být pro některé zákazníky namáhavá. Zahradní traktory Yard-Man a Cub Cadet jsou vybaveny unikátním systémem sundávání a opětovného nandávání sběracího koše. Jedním pohybem páčky odjistíte koš, který pomalu sjede až na zem. Zde ho dvěma lehkými pohyby odjistíte a můžete ho uklidit. Při nasazování koše postupujete obráceně. Vše zvládnete bez námahy a zvedání těžkého koše z traktoru.

2 thoughts on “Jak si vybrat zahradní traktor, traktory

  1. Z vlastní zkušenosti mohu doporučit MTD RE 130 H zahradní traktor, mám ho už několik let a zatím absolutní spokojenost.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *