Andělské zvonění – česká vánoční dekorace

Andělské zvonění je vánoční cinkající svícen v podobě stromečku. Svícen je sám o sobě umělecký dílem a slouží jako dekorace. Touto dekorací si lidé v českých zemích dotvářeli adventní atmosféru již před více jak sto lety.

Dnešní Andělské zvonění z dílny v Rožmitálu pod Třemšínem znají lidé nejen v Česku, ale také ve Velké Británii, Německu či Rusku.

Originální český stromek má dva zvonky a dva úderníky pověšené na řetízku na větrníku. Mosazné zvonky a keramické úderníky jsou souměrně usazené a proto jejich zvuk vysoký, táhlý a pravidelný. Pro pravidelné zvonění bohatě stačí zapálené dvě svíčky.

Pro rychlejší tempo cinkání cca 2údery za vteřinu, lze zapálit všechny čtyři, . Používají se klasické vánoční svíčky o průměru do 1,3cm a výšky 10cm.

Stromeček je čtyřstranný a jednotlivé naznačené větve zdobí skleněné kuličky, které se lesknou odlesku plemene svíčky. Rotaci větrníku zajišťují svíčky, které se umístí do držáků. Nad stromeček je umístěna hvězda a zvonek. Pokud se váš stromek poškodí, nebo některou část ztratíte, lze pořídit i náhradní díly. Celé zvonění se prodává ve stříbrné a zlaté barvě.

Dnes se můžete setkat švédským provedením které má tři kovové tyčky. Švédské zvonění (cinkání) má velmi vysokou frekvenci a zvuk je zcela odlišný od českého „stromečku“. Tento typ je náchylný na mechanické poškození, ohnutí

Cena originálního českého stromečku se na heuréce pohybuje kolem 700Kč a koupíte jej pouze ve třech eshopech. Jinak v Praze lze sehnat  Švédské andělské zvonění je na prodej za cca 100Kč.

Video a zvuk českého Andělského zvonění

Video

Fotografie

Andělské zvonění - cinkající vánoční svícen dekorace
Andělské zvonění – cinkající vánoční svícen dekorace
vánoční svíce
Detail upevnění svíčky
mosazné zvonky
Detail zvonků a keramických úderníků

pozn. Tradiční běžné svícny a dekorace mají tvar věnců.

Tip pokud stromek necinká

Tipy co dělat pokud se netočí.

1. Máte daleko plamen od lopatek – zvednou svíčku nebo vyměnit 2. Mírný průvan – zjistíte pokud dáte dlaně kolem stromku jako zástěnu 3. stromek je nakloněný a kolotoč drhne o střed – podložit, promazat

2 thoughts on “Andělské zvonění – česká vánoční dekorace

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *